Організаційна структура
ІНСТИТУТ МЕТАЛОФІЗИКИ НАНУ.
   Назад

 

ЛАБОРАТОРІЯ ЕЛЕКТРОННОЇ МІКРОСКОПІЇ (43)

Лабораторія електронної мікроскопії була створена в ІМФ АН України в 1985 р. з метою розвитку фундаментальних досліджень у галузі фізики міцності і фазових перетворень в металевих системах, розвитку нових електронно-мікроскопічних методик та підвищення їх ефективності. До 2013 року лабораторією завідував д.ф.-м.н. Ю.Н. Петров. З 2013 по 2015 рр. лабораторією керував д.ф.-м.н., с.н.с. В. Л. Свечніков. З 2015-го року лабораторією керує М. A. Скорик.

Основними напрямками наукової тематики є: 

  • Атомна структура і термодинаміки недосконалостей в високолегованих сталях і сплавах. Тонка структура планарних дефектів і розподіл легуючих елементів на недосконалостях цього типу. Стійкість кристалічної структури в недосконалій граткі і зародження мартенситної фази в високолегованих сталях 
  • Тонка структура внутрішніх поверхонь в металах і сплавах і мікросегрегаціі на них 
  • Структура недосконалостей і розподіл легуючих елементів в сталях і сплавах після динамічних впливів 
  • Електронна структура недосконалостей і енергія зв'язку легких елементів з матрицею і фазами виділення в високолегованих сплавах. 

Лабораторія виконує також дослідження за плановою тематикою інших підрозділів Інституту в області аморфних матеріалів, ВТСП-керамік, напилених плівок, мікроелектроніки, зварювання металів, вибухової обробки та інших галузях сучасної науки і наукомістких технологій. 

Удосконалення електронно-мікроскопічних методик проводиться в напрямку розвитку аналітичної (кількісної) електронної мікроскопії, локального елементного аналізу, кристалографічного аналізу в мікрообластях, та локальної електронної структури металевих систем. 

Лабораторія проводить також спільні дослідження в рамках міжнародного співробітництва з науковими установами інших країн (наприклад, з Рурським університетом, Бохум, Німеччина та ін.) В даний час лабораторія електронної мікроскопії з технічного оснащення і методикам, що використовуються, відповідає сучасному світовому рівню. Вона оснащена аналітичною електронно-мікроскопічною системою високої роздільної здатності JEM-2000FXII фірми "JEOL" (Японія), забезпечена рентгенівським дисперсійним спектрометром AN10000/95S, LZ5 детектором з UTW-вікном, розрахованим на аналіз легких елементів від В (Z = 5) і спектрометром енергетичних втрат електронів. 

Зазначене обладнання дозволяє: 

  • Отримувати зображення з високою роздільною здатністю в режимі TEM (0,14 нм по зображенню кристалічної гратки, 0,28 нм по точках) 
  • Одержувати зображення з високою роздільною здатністю в режимі SEM (3 нм) 
  • Одержувати зображення з високою роздільною здатністю в режимі STEM (1,5 нм) 
  • Одержувати зображення в зворотно розсіяних електронах в режимах "ТОРО" та "СОМРО" 
  • Проводити дослідження кристалічної структури зразків методами дифракції електронів: 
    а) дифракція з високою роздільною здатністю,
    б) дифракція з високою дисперсією,
    в) дифракція з обраного місця,
    г) мікродифракція від малих ділянок зразка (до 10 нм),
    д) дифракція в збіжному пучку,
    е) картини каналування;
  • Проводити елементний аналіз малих дільниць зразка від В5 до U92 з енергетичним дозволом 143 eV і просторовим дозволом до 50 нм в ТЕМ-режимі і до 10 нм в STEM-режимі; 
  • Проводити спектроскопічний аналіз електронів по енергіях з енергетичним дозволом в 2 eV при високому просторовому дозволі. 

Лабораторія оснащена також сучасним обладнанням, що дозволяє виготовляти тонкі зразки для електронної мікроскопії, що просвічує, в тому числі приладом для електролітичного стоншення металевих зразків "TENUPOL 3" фірми "STRUERS", приладом для іонного стоншення зразків типу DUO ION MILL 600 фірми "GATAN" (США) та іншим допоміжним обладнанням. 

У лабораторії останнім часом досліджено розподіл вуглецю на недосконалостях будови в марганцевому аустеніті. Показано, що концентрація цього елемента на дефектах упаковки на порядок вище, ніж у матриці. Термодинамічний розрахунок енергії цих недосконалостей з урахуванням отриманих прямих експериментальних даних про локальні концентрації вуглецю вказує на добре узгодження розрахункового значення енергії дефекту упакування з експериментальним. Вивчено також розподіл марганцю на недосконалостях і встановлено його антисегрегаційні властивості у присутності вуглецю (Ю.Н. Петров, І.А. Якубцов). 

Досліджено механізм розпаду азотистого мартенситу при відпусканні хромової сталі. Встановлено, що в хромистого мартенсита утворення нітридних фаз при відпусканні істотно відрізняється від такого в системі Fe-N. Показано, що на початкових стадіях відпускання утворюється гексагональний нітрид заліза, а при більш високих температурах відпускання відбувається перерозподіл легуючих елементів і утворення різних нітридних фаз. Вивчено тонку структуру недосконалостей в легованому аустеніті після динамічного (вибухового, ударного) навантажування і встановлені суттєві відмінності в їх тонкій структурі та розподіл легуючих елементів у порівнянні зі статичним. Досліджено також початкові стадії кристалізації в аморфній системі Fe73,5Si5BNNb при нагріванні (Ю.Н. Петров, Л.Н. Трофімова).


ЛАБОРАТОРІЯ ЕЛЕКТРОННОЇ МІКРОСКОПІЇ (43)

ОСНОВНІ НАПРЯМИ ДОСЛІДЖЕНЬ ЛАБОРАТОРІЇ

  • атомна структура і термодинаміки недосконалостей в високолегованих сталях і сплавах. Тонка структура планарних дефектів і розподіл легуючих елементів на недосконалостях цього типу. Стійкість кристалічної структури в недосконалій граткі і зародження мартенситної фази в високолегованих сталях;
  • тонка структура внутрішніх поверхонь в металах і сплавах і мікросегрегаціі на них;
  • структура недосконалостей і розподіл легуючих елементів в сталях і сплавах після динамічних впливів;
  • електронна структура недосконалостей і енергія зв'язку легких елементів з матрицею і фазами виділення в високолегованих сплавах;
  • лабораторія виконує також дослідження за плановою тематикою інших підрозділів Інституту в області аморфних матеріалів, нано матеріалів, ВТСП-керамік, напилених плівок, мікроелектроніки, зварювання металів, вибухової обробки та інших галузях сучасної науки і наукомістких технологій.

Лабораторія обладнана аналітичною електронно-мікроскопічною системою високої роздільної здатності JEM-2000FXII виробництва "JEOL" (Японія), забезпечена рентгенівським дисперсійним спектрометром AN10000/95S, LZ5 детектором з UTW-вікном, розрахованим на аналіз легких елементів від В (Z = 5) і спектрометром енергетичних втрат електронів, растровим електронним мікроскопом VEGA 3 SBU Tescan (Чехія) з енергодисперсійним спектрометром Bruker Nano та великою кількістю пристроїв для підготування проб зразків.

ІСТОРІЯ І НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

ВИНАХІДНИЦЬКА ТА ПРИКЛАДНА ДІЯЛЬНІСТЬ

ПУБЛІКАЦІЇ